Display Ferwooh | Ferwooh Nextion Basic Display 7.0 NX8048T070 | 7.0inch TFT Resistive Touch Screen Panel 800x480 UART HMI Intelligent LCD Display Module
(0%)
Save 0%
Incl. taxes | Free shipping
Brand: Ferwooh | USA Warehouse
Low stock
100% Genuine Products Guaranteed
Estimated Delivery: May 23rd - May 28th
Key Points
    • It has a recommended power supply of 5V, 2A, DC, and an English version, with 800X480 resolution and RG65K true to life colors
Warranty / Shipping / Returns
  • Free shipping on all orders
  • No additional customs duties will be charged.
  • 7-day return policy applies to all products (T&C apply).
  • Tracking details will be emailed, along with customer support assistance.
Product Description
Features include a recommended power supply of 5V, 2A, DC, English version, 800X480 resolution, RG65K true to life colors, TFT screen with integrated 4-wire resistive touch panel, easy 4-pin interface to any TTL serial host, 16M flash memory for user application code and data, on-board micro-SD card for firmware upgrade, visual area of 154.08mm(L) x 85.92mm(W), adjustable brightness of 0-230 nit, and a wide range of applications. The Nextion display has a built-in ARM microcontroller that controls the display, generating buttons, creating text, storing images, or changing backgrounds. It communicates with any microcontroller using serial at a 9600 baud rate. Additionally, the Nextion display can be used together with other accessories to assemble DIY kits, such as a weather station kit. With the microcontroller and Nextion HMI display, you can easily make a lightweight phone that is able to make calls, receive calls, send and receive SMS, using a GSM module to connect to the mobile network and Nextion display to visualize GUI interfaces.